piątek, 14 czerwca 2019

Euro contra dolarDzisiejszy Handelsblatt () zamieścił taki artykuł . Handelsblatt jest poważnym fachowym dziennikiem, brak odpowiednika w Polsce, adresowanym do przedstawicieli gospodarki. Przytacza się tu wyciąg z tego artykułu w tłumaczeniu prostopopolsku.


Dolar traci na na sile - korzysta z tego również euro
Waluta amerykańska jest nadal światowym liderem. Ostatnio wiele banków centralnych zmieniło jednak swoje rezerwy walutowe. Z tego korzystają inne waluty.
Autor: Jan Mallien
Handelsblatt 14. czerwiec 2019
Frankfurt. Jak szybko można znaleźć się na celowniku Donalda Trumpa, dowiedzieli się Europejczycy po raz wtóry w tym tygodniu. Prezydent USA opublikował wiadomość na Twitterze, według której niektóre europejskie ośrodki turystyczne z trudem ratują się przed odwiedzającymi. Wniosek Trumpa: euro i inne waluty są niedowartościowane w stosunku do dolara. To jest bardzo niekorzystne dla USA.

Tweet pokazuje, że konflikt handlowy między USA i Chinami może zostać szybko rozszerzony na Europę i inne kraje. Rosnąca niepewność powoduje, że wiele krajów i ich banki centralne poszukują alternatyw dla dolara. Znajduje to również odzwierciedlenie w rozwoju globalnych rezerw walutowych.
Dolar, z globalnym udziałem 61,7 procent, utrzymał co prawda status (głównej) waluty rezerwowej w ubiegłym roku. Ale jest to historyczne minimum dla amerykańskiej waluty w tym stuleciu. Na tym mogły zyskać z kolei inne waluty, takie jak japoński jen, funt brytyjski, chiński juan i wreszcie euro, którego udział wzrósł z 19,5 procent w roku 2018 do 20,7 procent.
Rosjanie zmieniają strukturę.
… Tak na przykład w następstwie dalszych sankcji USA (wobec Rosji) rosyjski bank centralny sprzedał około 100 miliardów USD swych rezerw walutowych i zastąpił je w drugim kwartale 2018 r. głównie przez euro i chińskiego juana.
W międzyczasie około 40 procent rosyjskich rezerw walutowych (obligacje) jest notowane w euro. Chiny zmniejszyły w ubiegłym roku swoje zasoby amerykańskich obligacji skarbowych o około 60 miliardów dolarów.
Chociaż chiński juan zyskuje na znaczeniu, w 2018 r. na chińską walutę przypadało tylko około dwóch procent światowych rezerw walutowych.W nawiasach okrągłych () od tłumacza, także wyeksponowanie tłustym drukiem..
Zwracano już wielokrotnie uwagę na to, że wiele ostatnich wojen USA były de facto wojnami o dolara, jako waluty światowej.

- https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

Dotyczy to zarówno wojen w Iraku jak i Libii, przy okazji są to też klasyczne wojny rabunkowe, w których agresor usiłuje zrabować z zasobów kraju ile się da. Otrzeźwiającym jest dla Polaków, że zamiar rabowania dokumentują USA także wobec Polski, znamiennym dla tego jest nie tylko wymuszanie zakupów w USA (gaz płynny, broń), ale także wymuszanie kontrybucji na rzecz żydowskiego przemysłu holokaustu, czym jest oczywisty akt agresji wobec Polski
Sankcje USA czy to wobec Rosji, te szkodzą UE bardziej niż Rosji, czy bezpośrednio wobec jednostek w UE służą tylko jednemu celowi, zahamowaniu, o zapobieżeniu jak widać nie może już być mowy, wzrostu znaczenia euro jako tzw. rezerwy walutowej. Nawet wzrost ekonomiczny ChRL nie przeraża tak bardzo elity USA

- https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/18/386number1/

jak wzrost znaczenia euro, stąd te liczne operacje USA mające zdławić rozwój strefy euro, począwszy od inwazji migrantów

- https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/17/376oper/

przez liczne zarzewia wojenne na obrzeżu UE: Jugosławia/Kosowo, Gruzja, Ukraina, Libia, Syria, po Brexit włącznie. Byłoby naiwnością sądzić, że skoro CIA wydało 5 miliardów dolarów na przygotowanie puczu an Ukrainie, oszczędzało środków przy organizacji Brexitu, tacy agenci Brexitu jak Nigel Farage czy nawet Boris Johnson nie robią rozróby przeciwko UE tak całkiem za darmo.
Rzeczą dość oczywistą stało się, że agentka USRAela we władzach RFN

- https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/tekstzablo/#Merkel

swą interwencją w czasie inwazji migrantów w 2015 roku wyłożyła swe wszystkie karty, to rozpoczęło jej proces zmierzchu, i zmusiło służby do wycofania jej z obiegu.
14.06.2019

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz